Target Costing Laser Impressions, Inc., manufactures color laser printers. Model
ID: 2533387 • Letter: T
Question
Target Costing
Laser Impressions, Inc., manufactures color laser printers. Model J20 presently sells for $700 and has a total product cost of $560, as follows:
It is estimated that the competitive selling price for color laser printers of this type will drop to $670 next year. Laser Impressions has established a target cost to maintain its historical markup percentage on product cost. Engineers have provided the following cost-reduction ideas:
Purchase a plastic printer cover with snap-on assembly, rather than with screws. This will reduce the amount of direct labor by 9 minutes per unit.
Add an inspection step that will add six minutes per unit of direct labor but reduce the materials cost by $14 per unit.
Decrease the cycle time of the injection molding machine from four minutes to three minutes per part. Thirty percent of the direct labor and 45% of the factory overhead are related to running injection molding machines.
The direct labor rate is $46 per hour.
a. Determine the target cost for Model J20 assuming that the historical markup on product cost and selling price are maintained. Round your final answer to two decimal places.
$
b. Determine the required cost reduction. Enter as a positive number. Round your final answer to two decimal places.
$
c. Evaluate the three engineering improvements together to determine if the required cost reduction (drift) can be achieved. Enter all amounts as positive numbers. Do not round interim calculations but round your final answers to two decimal places.
Direct materials $400 Direct labor 110 Factory overhead 50 Total $560Explanation / Answer
a). Calculation of target cost
Current markup = 700-560 = 140
% of markup = 140 / 560 = 0.25 or 25% of cost
New sellling price = $670
Target cost = 670/1.25 = $536
b). Required cost reduction = 560-536 = $24
c) Reduction in cost through improvements:
Direct Labour :
Direct labour hrs = 110/46 = 2.39 hrs per unit
Reduce in cycle time of injection moulding = 2.39 * 30% *1/4 = 0.17925 or 0.18 hrs
Cost saving = 0.18 *46 = $8.28 per unit
Direct Labor time reduction = 9 minutes = 9/60*46 =$6.9 per hour
Addition Inspection time incease = 6 min = 6/60*46 = $4.6 per hour
total savings= 8.28+ 6.9 -4.6 = $10.58 per unit
Required cost reduction is not acheived from this part.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.