The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo
ID: 2534146 • Letter: T
Question
The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Job Standard Hours Standard Rate Standard Cost Motor tune-up 2.60 $4.00 $10.40 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 180 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance $ 714 U Labor spending variance $ 882 U
Required:
1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week.
2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Labor efficiency variance = 882-714= $168 U 1 Labor efficiency variance = SR*(AH-SH) 168 = 4*(AH-180*2.6) 42 = AH-468 AH = 510 Actual labor-hours = 510 2 Labor rate variance = AH*(AR-SR) 714=510*(AR-4) 1.4 = AR-4 AR = $5.4 Actual hourly rate = $5.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.