Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2536922 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 2.50 Standard Rate $4.50 Standard Cost $11.25 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 160 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance 832 U $517 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) 1. Actual labor hours hours 2 Actual hourly rate per hour

Explanation / Answer

Labor efficiency variance = 832-517 = $315 U 1 Labor efficiency variance = SR*(AH-SH) 315 = 4.5*(AH-160*2.5) 70 = AH-400 AH = 470 Actual labor hours = 470 hours 2 Labor rate variance = AH*(AR-SR) 517 = 470*(AR-4.5) 1.1 = AR-4.5 AR = 5.6 Actual hourly rate = $5.6 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote