Hsung Company accumulates the following data concerning a proposed capital inves
ID: 2535794 • Letter: H
Question
Hsung Company accumulates the following data concerning a proposed capital investment: cash cost $160,963, net annual cash flows $38,700, and present value factor of cash inflows for 10 years 4.49 (rounded). (If the net present value is negative, use either a negative sign preceding the number eg -45 or parentheses eg (45).) Determine the net present value, and indicate whether the investment should be made. Net present value $Entry field with incorrect answer The investment Entry field with correct answer be made.
Explanation / Answer
Present value of inflows=$38700*Present value of annuity factor
=$38700*4.49
=$173,763
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$173,763-$160963
=$12800
Hence since NPV is positive;investment should be made.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.