Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise 5-14 Break-Even and Target Profit Analysis [LO5-3, LO5-4, LO5-5, LO5-6]

ID: 2536795 • Letter: E

Question

Exercise 5-14 Break-Even and Target Profit Analysis [LO5-3, LO5-4, LO5-5, LO5-6]

Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $18.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $92,340 per year. The company plans to sell 13,200 units this year.


Required:

What are the variable expenses per unit? (Round your answer to 2 decimal places.)

     

What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?

          

What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $27,000?

          

Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $1.80 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales?

          

What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?

          

What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $27,000?

          

Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $1.80 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales?

          

Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $18.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $92,340 per year. The company plans to sell 13,200 units this year.

Explanation / Answer

1)Variable expense per unit =selling price [1-CM ratio]

                       18[1-.30]

                         $ 12.60 per unit

2)

a)Number of units *price =[Variable cost *units ]+ fixed cost

   X*18 = 12.6*X + 92340

   18X -12.6X = 92340

     5.4X =92340

      X = 92340 /5.4

           = 17100 UNITS

Dollar sales = 17100* 18 =$ 307800

b)Number of units *price =[Variable cost *units ]- fixed cost + Target profit

   x* 16 = 12.6*x + 92340 +27000

   18x -12.6x = 119340

   5.4x = 119340

   x= 119340/5.4

         =22100 units

Dollar sales = 22100*18 =$397800

c)new variable expense = 12.6- 1.8 = 10.80

18x = 10.8x +92340

18x -10.8x =92340

7.2x = 92340

   x = 92340 /7.2 = 12825 units

dollar sales = 12825*18 =$ 230850

3a)BEP =fixed cost /contribution per unit

   92340 /(18-12.6)

       92340 / 5.4

        17100 units

BEP ($)= fixed cost /CM ratio

       92340 /.30

   =$ 307800

b)

BEP(unit) = [fixed cost+target profit ]/contribution per unit

     =[92340+27000]/5.4

     = 22100units

BEP($)= [92340+27000]/.30

        = $ 397800

c)Contribution per unit = 18-10.8=7.2

CM ratio - 7.2 /18 = .40 or 40%

BEP (unit)= 92340 /7.2

          = 12825 units

BEP($) = 92340/.40

   = $ 230850

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote