Georgia Meadows Company uses the high-low method to analyze production costs. Th
ID: 2537089 • Letter: G
Question
Georgia Meadows Company uses the high-low method to analyze production costs. The following information relates to the production data for the first six months of the year. Month Cost(Y) Hours(H) January $8,542 6,530 February $7,750 5,950 March $9,700 7,500 April $7,435 5,700 May $7,200 5,500 June $9,263 6,750 How should the cost function be properly stated using the high-low method? Y = $9,263 + $0.162H. Y = $325 + $1.25H. Y = $1,025 + $1.25H. Y = $875 + $1.05H. Can you please explain how you get to this answer...thank you!
Explanation / Answer
hours cost High 7,500 9,700 low 5,500 7,200 Difference 2,000 2,500 Variable cost per unit = 2500/2000 1.25 Fixed cost = 9700 - (7500*1.25) 325 cost function Y = a +bx Y = 325 + 1.25 H answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.