Average Rate of Return—Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an i
ID: 2537445 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $88,000 with a $8,000 residual value and a ten-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $18,000 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $4,240 per year. Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
Calculate average rate of return :
Average rate of return = Annual saving*100/average investment
Average investment = (88000+8000)/2 = 48000
Straight line dep = (88000-8000)/10 = 8000
Annual saving = (18000-8000-4240) = 5760 per year
Average rate of return = 5760*100/48000 = 12%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.