Average Rate of Return—Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an i
ID: 2580580 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings
Midwest Fabricators Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $81,000 with a $7,000 residual value and a five-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $31,000 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $7,840 per year.
Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
Average investment = (81000 + 7000) / 2 = 88000 / 2 = 44000
Annual depritiation = (81000 - 7000) / 5 = 74000 / 5 = 14800
Saving in income = 31000 - 14800 - 7840 = 8360
Average rate of return = 8360 / 44000 = 19%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.