A company that makes organic fertilizer has applied the following data: Bags pro
ID: 2537972 • Letter: A
Question
A company that makes organic fertilizer has applied the following data:Bags produce and sold 200,000 Sales Revenue $1,560,000 Variables manufacturing expense $660,000 Fixed manufacturing expense $448,000 Variable selling and administrative expense $180,000 Fixed selling and administrative expense $214,000 Net operating income $58,000
The company’s unit contribution margin is closest to: Ce Secure I https//newconnect mbeducat nnect html Examination for Chapters 15 A company that makes organic fertilizer has supplied the following data: 23 Bags produced and sold 288,860 $1,568,800 $ 660,680 5 448,000 $ 188,800 s 214,e0e $58,800 020z29) Variable manufacturing expense Fixed manufacturing expense Variable selling and administrative expense Fixed selling and administrative expense Net operating income The company's unit contribution margin is closest to: Multiple Choice $4.50 per unit $6.90 per unit
Explanation / Answer
Answer:-The company’s unit contribution margin is closest to $3.6 per unit.
Explanation:-Selling price per unit-Variable cost per unit
=$7.8 per unit-$4.2 per unit =$3.6 per unit
Selling price per unit=Sales revenue/No. of bags sold
=$1560000/200000 bags =$7.8 per bag
Variable cost per unit=Total variable expenses/No. of units
=$840000/200000 units =$4.2 per bag
Total variable expenses= Variables manufacturing expense+ Variable selling and administrative expense
=$660000+$180000 =$840000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.