A company tests all new brands of golf balls to ensure that they meet certain sp
ID: 3240988 • Letter: A
Question
A company tests all new brands of golf balls to ensure that they meet certain specifications. One test conducted is intended measure the average distance traveled when the ball is hit by a machine. Suppose the company wishes to estimate the mean distance for a new brand to within 2 yards with 95% confidence. Assume that past tests have indicated that the standard deviation of the distances the machine hits golf balls is approximately 10 yards. How many golf balls should be hit by the machine to achieve the desired accuracy in estimating the mean? The machine should hit golf balls to achieve the desired accuracy in estimating the mean (Round up to the neatest golf ball.)Explanation / Answer
Answer:
Sample size for single mean
For 95%, z=1.96
d=2
sd=10
Sample size = (z2*s2)/d2
= (1.962*102)/22
=96.04
The sample size required= 97
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.