Taylor & Edwards Inc. manufactures television sets. Last month, direct materials
ID: 2539576 • Letter: T
Question
Taylor & Edwards Inc. manufactures television sets. Last month, direct materials (electronic components, etc.) costing $550,000 were put into production. Direct labor of $880,000 was incurred, manufacturing overhead equaled $495,000, and selling and administrative costs totaled $396,000. The company manufactured 8,400 television sets during the month. Assume that there were no beginning or ending work in process balances. What was the per-unit conversion cost? (Note: Round answer to two decimal places.)
Explanation / Answer
Conversion costs
= Direct labor + Manufacturing overhead
= $880,000 + $495,000
= $1,375,000
So, per-unit conversion cost
= Total conversion costs / Number of units
= $1,375,000 / 8,400
= $163.69 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.