7A-3. Beginning inventory for SQUISHY PLUM Company for February was S43,000. Dur
ID: 2540604 • Letter: 7
Question
7A-3. Beginning inventory for SQUISHY PLUM Company for February was S43,000. During the next three weeks SQUISHY purchased more plums for S28,000. They also generated sales revenue of $82,000 during these three weeks through the sale of plums. Unfortunately for SQUISHY their refrigeration suddenly went out one evening, turning their inventory into a soupy glop that was thrown away. SQUISHY wants to file an insurance claim for the cost of the lost inventory but they need to estimate the value of ending inventory immediately prior to the disaster. In the past SQUISHY has hada gross margin percentage of 65%. Please estimate the value of ending inventory using the gross margin method.Explanation / Answer
Sales revenue = $82,000
Gross margin = 65% = Gross Profit / Net sales
Gross Profit = 65%*82000 = 53,300
Cost of goods sold = Sales - Gross Profit = 82,000 - 53,300 = 28,700
Ending inventory = Opening inventory + Purchases - cost of goods sold = 43,000 + 28,000 - 28,700 = $42,300
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.