Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sachs Brands\' defined benefit pension plan specifies annual retirement benefits

ID: 2540656 • Letter: S

Question

Sachs Brands' defined benefit pension plan specifies annual retirement benefits equal to: 1.5% × service years × final year's salary payable at the end of each year. Angela Davenport was hired by Sachs at the beginning of 2004 and is expected to retire at the end of 2038 after 35 years' service. Her retirement is expected to span 18 years. Davenport's salary Is $88,000 at the end of 2018 and the company's actuary projects her salary to be $270,000 at retirement. The actuary's discount rate is 6%. (FV of $1, PV of $1FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) At the beginning of 2019, the pension formula was amended to: 1.65% × service years x Final year's salary The amendment was made retroactive to apply the Increased benefits to prior service years. Required: . What is the company's prior service cost at the beginning of 2019 with respect to Davenport after the amendment described above? 2. Since the amendment occurred at the beginning of 2019, amortization of the prior service cost begins In 2019. What is the prior service cost amortization that would be Included in pension expense? 3. What is the service cost for 2019 with respect to Davenport? 4. What is the Interest cost for 2019 with respect to Davenport? 5. Calculate pension expense for 2019 with respect to Davenport, assuming plan assets attributable to her of $200,000 and a rate of return (actual and expected) of 10%. For all requirements, do not round Intermediate calculations. Round your final answers to nearest whole dollar.) 1. Prior service cost 2. Prior service cost amortization 3. Service cost 4. Interest cost 5. Pension expense 20,509 $ 1,025 13,536

Explanation / Answer

1.

2. 20523 / 20years = $1026

3. 1.65% * 1 * 270000 = $4455

    4455 * 10.828 = 48239

    48239 * 0.331 = $15967   [ n=19 , i =6% ]

4. $225757 * 6% = $13545

PBO without Amendment PBO with Amendment 1.5% * 15years * 270000 = $60750 1.65% * 15years * 270000 = 66825 60750 * 10.828 = 657801 66825 * 10.828 = 723581 657801 * 0.312 = $205234 723581 * 0.312 = $225757 $225757 - $205234 = $20523 present value of an ordinary annuity of $1 :[ n=18 , i =6% ] = 10.828 present value of $1 : [n= 20 , i = 6%] = 0.312
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote