Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sachs Brands\' defined benefit pension plan specifies annual retirement benefits

ID: 2541188 • Letter: S

Question

Sachs Brands' defined benefit pension plan specifies annual retirement benefits equal to: 1.6% × service years × final year's salary, payable at the end of each year. Angela Davenport was hired by Sachs at the beginning of 2004 and is expected to retire at the end of 2038 after 35 years' service. Her retirement is expected to span 18 years. Davenport's salary is $99,000 at the end of 2018 and the company's actuary projects her salary to be $325,000 at retirement. The actuary's discount rate is 9%. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)

Required:
2.
Estimate by the projected benefits approach the amount of Davenport's annual retirement payments earned as of the end of 2018.
3. What is the company's projected benefit obligation at the end of 2018 with respect to Davenport? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to nearest whole dollar.)
4. If no estimates are changed in the meantime, what will be the company's projected benefit obligation at the end of 2021 (three years later) with respect to Davenport? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to nearest whole dollar.)

2. Annual retirement payments $78,000 3. Projected benefit obligation 2018 4. Projected benefit obligation 2021

Explanation / Answer

2) Annual retirement benefits at the end of 2018 = 1.6%*Service years*final year's salary

= 1.6%*15 yrs*$325,000 = $78,000

3) Present value of retirement benefits as of the retirement date = $78,000*PVAF(9%, 18 yrs)

= $78,000*8.755625 = $682,938.75

Projected Benefit obligation at the end of 2018 = $682,938.75*PVF(9%, 20 yrs*) (*from 2019 to 2038)

= $682,938.75*0.1784309 = $121,857

4) Annual retirement benefits at the end of 2021 = 1.6%*Service years*final year's salary

= 1.6%*18 yrs*$325,000 = $93,600

Present value of retirement benefits as of the retirement date = $93,600*PVAF(9%, 18 yrs)

= $93,600*8.755625 = $819,526.50

Projected Benefit obligation at the end of 2021 = $819,526.50*PVF(9%, 17 yrs*) (*from 2022 to 2038)

= $819,526.50*0.2310732 = $189,371

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote