Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This year, Fliedermaus Corporation (a C corporation), a retailer of costume appa

ID: 2541087 • Letter: T

Question

This year, Fliedermaus Corporation (a C corporation), a retailer of costume apparel, made the following donations to qualified charitable organizations.

Adjusted Basis

Fair Market Value

$10,000

$15,000

5,000

3,000

50,000

75,000

How much qualifies for the charitable contribution deduction? Disregarding the 10% limitation.

$63,000

$65,000

$90,500

$92,500

None of the above

Adjusted Basis

Fair Market Value

Bat costumes held as inventory, to Home for Indigent Superheroes

$10,000

$15,000

Stock in LexCorp acquired two years ago and
held as an investment, to Gotham University

5,000

3,000

Land acquired four years ago and held as an
investment, to Tompkins Medical Clinic

50,000

75,000

Explanation / Answer

One-half of the appreciation on inventory can be claimed.

Therefore,

Allowed deduction for inventory donation = $10,000 + ($15,000 - $10,000)/2 = $12,500

Stock in Lex was acquired two years ago so it is long-term capital gain intangible property. Therefore, the fair market value of the stock will be allowed as deduction.

Allowed deduction for donation of stock = $3,000

Land was held as an investment. It is not a capital asset. Therefore, deduction in case of land will be limited to the lower of adjusted basis or fair market value.

Allowed deduction for donation of land = $50,000

Thus,

Total qualified charitable contribution deduction = $12,500 + $3,000 + $50,000 = $65,500

Hence, the correct answer is e. None of the above

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote