Lin Corporation has a single product whose selling price is $140 and whose varia
ID: 2544674 • Letter: L
Question
Lin Corporation has a single product whose selling price is $140 and whose variable expense is S70 per unit The company's monthly fixed expense is $31,800. 10.00 points Required $6,700. (Round up your answer to the nearest whole number) Unit sales Hints References eBook & Resources Hint#1 Check my work 10.00 points 2. Using the formula method, determine for the unit sales that are required to earn a target profit of $9,600. (Round up your answer to the nearest whole number.) Unit sales Hints References eBook & ResourcesExplanation / Answer
Equation Method Let Number of Units sold be 'Q' Sales = Variable Expenses + Fixed Expenses + Profit 140Q = 70Q + 31800+6700 140Q = 70Q + 38500 140Q -70Q = 38500 70Q = 38500 Q = 38500/70 = 550 Units Formula Method Calculation of Contribution Margin Per Unit Selling price per unit 140 Variable Cost per unit 70 Contribution Margin Per Unit 70 Q = (Fixed Expenses + Target Profit)/ Contribution Margin Per unit Q = (31800 + 9600)/ 70 Q = 41400/ 70 Q = 591
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.