Limestone (CaCO3) decomposition in a kiln (40 points) A vertical kiln is charged
ID: 497488 • Letter: L
Question
Limestone (CaCO3) decomposition in a kiln (40 points) A vertical kiln is charged with pure limestone (CaCO3) and pure coke (carbon), both at 25°C. Air (21% O2, 79 N2) is blown at the bottom. The reaction between O2 in air and coke provides the heat for decomposition of the CaCO3.
Combustion reaction: C(s) + O2(g) > CO2(g)
Limestone decomposition reaction: CaCO3(s) > CaO(s) + CO2(g)
Coke is burned with 20% excess air. The flue gases exit the kiln at 320°C. The solid mixture leaves the bottom at 950°C and consists of 94% CaO and 6% CaCO3 by mass. Assume that the kiln is perfectly insulated.
QUESTION: How many kg/hour of coke is needed if CaCO3 enters the kiln at 1000 kg/hour?
Molecular weight (g/mol): H = 1, C = 12, N = 14, O = 16, S = 32, Ca = 40
Hf, CaCO3, solid = -1206.9 kJ/mol Cp, CaCO3(s) = 117.1 J/mol.K
Hf, CaO, solid = -635.6 kJ/mol Cp, CaO(s) = 57.3 J/mol.K
Hf, CO2, gas = -393.51 kJ/mol
Cp for all gases and vapors: 30 J/mol.K
CaCO3 25°C Air 25°C Kiln C (i carbon) 25°C Flue gases 320°C Cao, Caco, 950Explanation / Answer
taking the data on the basis of one hour,
let, x kg of CaCO3(s) decomposes
molar mass of CaCO3 is = 100 gram/mole = 0.1 kg/mole
so number of moles decomposes per hour = x/0.1 = 10x mole
Limestone decomposition reaction: CaCO3(s) > CaO(s) + CO2(g)
according to the chemical reaction, 1 mole of CaCO3(s) gives 1 mole of CaO(s)
so, 10x mole of CaCO3(s) will give 10x mole of CaO(s)
molar mass of CaO = 56 gram/mole = 0.056 kg/mole
So, mass of CaO(s) = 10x*0.056 = 0.56x kg CaO
mass of unreacted CaCO3(s) = (1000-x) kg
So, 0.56x/(1000-x) = 94/6
by solving the above equation, it,s found that x's value is 965.5 kg which means 965.5 kg of CaCO3 decomposes per hour
965.5 kg of CaCO3 = 965.5*1000/100 = 9655 moles of CaCO3
from the above data, enthalpy of CaCO3(s) formation is -1206.9 kJ/mol
So, the enthalpy of CaCO3(s) decomposition is 1206.9 kJ/mol
So. heat required for decomposition of 9655moles of CaCO3(s) is = 1206.9*9655 = 11652619.5 kJ
unreacted CaCO3(s) = 1000-965.5 = 34.5 kg = 345 moles
heat required to increase the temperature of unreacted CaCO3(s) from 25C to 950C = 345*117.1*(950-25) /1000
= 37369.5375 kJ
by the decomposition of CaCO3(s), CaO(s) formed = 9655 mole
To increase the temperature of CaO(s) from 25C to 950C, heat required =9655*57.3*(950-25)/1000 =511739.1375 kJ
Let, y kg/hour coke is needed which means y*1000/12 = 83.33y moles of coke
So, according to the formation reaction of CO2, 83.33y moles coke will produce 83.33moles of CO2 and for that reaction, heat will produced = 83.33y*393.51 =32791.1883y kJ
For CO2 formation, 83.33y moles of O2 is required, which is equal to 83.33y*32 = 2666.56y kg of mass
So, air required, 2666.56y*100/21 =12697.9y kg
As 20% excess air is used, so total air in the kiln is = 12697.9y*120/100 =15237.48571y kg air
Average molar mass of air = (0.21*32+0.79*28) = 28.84 grams per mole
So, 15237.48571y kg air = 15237.4857y*1000/28.84 =528345.5513y moles
Total CO2 produced in the process = 9655+83.33y moles
Total flue gas = (528345.5513+9655+83.33y) moles=(538000.5513+83.33y) moles
Amount of heat required to increase the temperature of flue gas from 25C to 320C =(538000.5513+83.33y)*30*(320-25)/1000 = (4761304.879+737.47y) kJ
By the energy balance of the kiln,
32791.1883y kJ = 11652619.5 kJ +37369.5375 kJ+511739.1375 kJ+ (4761304.879+737.47y)
By solving this equation, y = 529.206
So, the 529.206 kg of coke is needed per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.