Western Company, which uses the retail LIFO method to determine inventory cost,
ID: 2544803 • Letter: W
Question
Western Company, which uses the retail LIFO method to determine inventory cost, has provided the following information for 2018:
Cost Retail
Inventory, 1/1/18 $ 125,750 $225,000
Net purchases 363,280 650,000
Net markups 55,000
Net markdowns 35,000
Net sales 530,000
What is the cost of Western's inventory at December 31, 2018?
Explanation / Answer
Calculate ending inventory :
Ending inventory = (225000*55.89%+140000*54.64%) = 202248.50 or 202249
Cost Retail Inventory 1/1/18 (125750/225000)= 55.89% 125750 225000 Net purchase 363280 650000 Add: Net markups 55000 Less: Net markdowns (35000) Goods available for sale 489030 895000 Ratio (489030/895000)= 54.64% Less; Net sales (530000) Ending inventory 365000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.