QUESTION 13 1.5 p PotteryWorks Company sold 60,000 units of product for $22 per
ID: 2544869 • Letter: Q
Question
QUESTION 13 1.5 p PotteryWorks Company sold 60,000 units of product for $22 per unit. Their unit product cost using process costing is $11 per unit and the company has fixed costs of $240,000 per month. The company predicts that a $2 decrease in the selling price will generate a 20% increase in sales during the next period. If the company lowers the price which of the following will occur in the next period? O a. Net income will increase by $36,000 O b. Net income will decrease by $12,000 O c. Total fixed costs will increase by $48,000. O d. The variable costs per unit will decline by $2 per unit.Explanation / Answer
a) Net income will increase by $36,000 Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer Statementshowing Computations Paticulars Amount Variable cost per unit = 11 - 240,000/60,000 7.00 Existing Income = 60000 * (22-11) 660,000.00 Sales = 60000*1.2*20 1,440,000.00 Variable costs = 60000*1.2*7 504,000.00 Fixed costs 240,000.00 Income = 1440,000 - 504000 - 240000 696,000.00 Increase in income = 696000 - 660000 36,000.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.