QUESTION 12 The lifetime X of an item is normally distribute with mean = 7 years
ID: 3060202 • Letter: Q
Question
Explanation / Answer
The value of C is evaluated as 50=C*P(x<=2) the z value is (2-7)/2=-2.5, thus C=50/P(z<=-2.5)=50/0.0062=8064.51, thus 8065 is the answer.
The mean is simply 9-4+16=21 and the variance=(64+49+25)=138. Thus answer is 21,138
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.