Waterway Industries has the following budgeted costs for the next year: $200000
ID: 2545084 • Letter: W
Question
Waterway Industries has the following budgeted costs for the next year:
$200000
$600000
Waterway Industriesbudgets 7500 hours of repair time and it desires a profit margin of $25 per hour of labor. A markup on material cost is assumed to be 50%. Waterway estimates that the repairs to a Cadillac Escalade damaged in an accident will take 45 hours of labor and $3500 in parts and materials. The total cost of the repairs is
$200000
$600000
Explanation / Answer
Solution:
Hourly labor rate for repairs Total Cost Total Hours Per Hour Charge
Technicians’ wages and benefits $130,000/7,500=$17.33
Overhead Costs
Office employee’s salary and benefits $45,000/7,500=$6.00
Other overhead $25,000/7,500=$3.33
$26.67
Profit Margin $25.00
Rate charges per hour of labor $51.67
Overhead costs Material Total Invoice Cost,parts and materials Material loading charge Parts manager’s salary and benefits $35,000
Office employee’s salary and benefits$15,000
$50,000/500,000=10%
Other Overhead $50,000/500,000=10%
20%
Profit Margin 50%
Material loading charge= 70%
Labor Charges
45 hours @ $51.67 per hour $2,325
Material Charges
Cost of parts and materials $3,500
Material loading charge (70% x $3,500) $5,250 $5,250
Total cost of repair $7,575
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.