Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

12.Calculate Net Sales given Expenses ($132,500), Sales Returns & Allowances (S6

ID: 2548559 • Letter: 1

Question

12.Calculate Net Sales given Expenses ($132,500), Sales Returns & Allowances (S6,700), Sales Discounts (S5,000), Sales Revenue ($536,800) and Cost of Goods Sold ($363,400). Net Sales $525100 Chapter 6: Information for numbers 12, 13, 14 and 15: March 2 Beginning Inventory 120 units @ S4.00 March 5 Purchases March 8 Sale March 19 Purchases March 30 Sale 500 @ S4.50 300 units 200 units@ $4.75 400 units 13.LIFO calculation: Balance of ending inventory in S.- $480 14.LIFO calculation: Total Cost of Goods Sold 15.FIFO calculation: Balance of ending inventory in S. 16.FIFO calculation: Total Cost of Goods Sold I 340 Words

Explanation / Answer

12.Net Sales

= Sales Revenue – Sales return & allowances – sales discounts

                        = $ 536800 - $ 6700 - $ 5000       

     Net Sales = $ 5,25,100

LIFO METHOD

                                                Purchase      COGS                         Balance Unit

Mar 2              B I                                                                               120 @4

Mar 5              Purchase        500@4.5 120@4

500@4.5

Mar 8              Sale 300                                 300@4.5=1350 120@4

200@4.5

Mar 19           Prchase          200@4.75                                          120@4

200@4.5

200@4.75

Mar 30           Sale 400                                 200@4.75=950

                                                                        200@4.5 =900 120@4          

                        TOTAL                                  $ 3200 $ 480

13. Balance of Ending Inventory = $ 480

14.Total Cost of Goods sold         = $ 3200

FIFO METHOD

                                                Purchase      COGS                         Balance Unit

Mar 2              B I 120 @4

Mar 5              Purchase        500@4.5                                            120@4

500@4.5

Mar 8              Sale 300                                 120@4 = 480                       

180@4.5 = 810         320@4.5

Mar 19           Prchase          200@4.75                                          320@4.5

200@4.75

Mar 30           Sale 400                                 320@4.5 = 1440

80@4.75=380           120@4.75     

                        TOTAL                                  $ 3,110 $ 570

15. Balance of Ending Inventory = $ 570

16.Total Cost of Goods sold         = $ 3,110

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote