Mandy Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are antici
ID: 2548590 • Letter: M
Question
Mandy Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anticipated to be 661,000 units, estimated beginning inventory is 105,000 units, and desired ending inventory is 81,000 units. The quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product are given below. Material A 0.50 lb. per unit $0.67 per pound Material B 1.00 lb. per unit @ $1.53 per pound Material 1.20 lb, per unit @ $1.15 per pound The dollar amount of Material B used in production during the year is $779,688 $1,169,532 $1,461,915 $974,610Explanation / Answer
Required production=661000-105000+81000= 637000 The dollar amount of Material B=637000*1*1.53= $974610 Option 4 is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.