Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Company purchased a new machine with a service life of seven years and no resi

ID: 2549366 • Letter: A

Question

A Company purchased a new machine with a service life of seven years and no residual value on January 1, 20X6, for $400,000. The machine was depreciated using the straight-line method and it was expected to produce annual cash flow from operations, net of income taxes, of $90,000. The present value for an ordinary annuity of $1 for seven periods at 12% is 4.564. The present value of $1 for seven period at 12% is 0.452. Assuming that the company used a rate of return of 12%, what was the net present value on the date of purchase?

Explanation / Answer

Net Present Value on the date of purchase:

Annual cashflow from operations, net of incometaes for 7 years = 90,000

Annuity Present value factor @12% for 7 years = 4.564

Therefore present value of annual cashflows = 90,000 x 4.564 = $ 410,760.

Salvage value = 0.

Cost of purchase = $ 400,000.

Net Present Value on the date of purchase = 410,760 -400,000 = $ 10,760.

Assumption: As annual cash flow from operations, net of income taxes is given, it is assumed that tax shield on depreciation is also included in it.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote