How to work this problem please. Q 19.22: Last month, Sprockets, Inc., manufactu
ID: 2551595 • Letter: H
Question
How to work this problem please.
Q 19.22: Last month, Sprockets, Inc., manufactured 12,000 widgets. The firm's total cost for making the widgets was $240,000. Of that amount, $60,000 was due to fixed costs, and the rest was due to variable costs. Next month, Sprockets expects to manufacture 15,000 widgets. Assuming the firm's monthly fixed costs and variable cost per unit remain the same, which of the following statements is accurate? A Sprockets' average fixed cost per widget will drop to $3, and its total manufacturing costs wi remain constant at $240,000 B Sprockets' average fixed cost per widget will drop to $4, and its total manufacturing costs will increase to $285,000. C Sprockets' average fixed cost per widget will remain at $5, and its total manufacturing costs will increase to $285,000. Sprockets' average fixed cost per widget will drop to $3, and its total manufacturing costs will increase to $360,000. DExplanation / Answer
Solution: Sprockets'average fixed cost per widget will drop to $4, and its total manufacturing costs will increase to $285,000
Working:
When widgets are 12,000: FC=60,000; VC = 180,000
FC per unit= 60,000 / 12000 = 5 per unit;
VC per unit = 180,000 / 12,000 = 15 per unit
When widgets are 15,000:
FC=60,000;
VC = 15,000*15 = 225,000
TC = 225,000 + 60,000 = 285,000
FC per unit= 60,000 / 15000 = 4 per unit;
VC per unit = 225,000 / 15,000 = 15 per unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.