Davies shows the following information for the next year for its single product,
ID: 2553056 • Letter: D
Question
Davies shows the following information for the next year for its single product, ceramic pots.
Selling price: $15 per unit
Variable cost: $12 per unit
Fixed cost = $42,000
Requirement 1: Compute the break-even point in units and sale dollars. Show your computations (6 points)
Requirement 2: What amount of sales revenue would Davies need to realize next year in order to generate a net income of $60,000 after tax (assume a tax rate of 20%). Show your computations (10 points)
Requirement 3: Using the sales revenue computed in #2, compute the margin of safety in sales dollars. (4 points)
Explanation / Answer
1) Contribution Margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
= $15 per unit - $12 per unit = $3 per unit
Break Even point in units = Fixed Cost/Contribution Margin per unit
= $42,000/$3 per unit = 14,000 units
Break Even Sales dollars = 14,000 units*$15 per unit = $210,000
2) Required Net income before tax = Net Income after tax/(1 - tax rate)
= $60,000/(1-20%) = $60,000/80% = $75,000
Required Contribution = Fixed Costs+Required Net Income before tax
= $42,000+$75,000 = $117,000
Required sales in units = Required Contribution/Contribution Margin per unit
= $117,000/$3 per unit = 39,000 units
Sales Revenue required = 39,000 units*$15 per unit = $585,000
3) Margin of Safety in sales dollars = Sales Revenue - Break Even Sales Revenue
= $585,000 - $210,000 = $375,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.