David is going to purchase two stocks to form the initial holdings in his portfo
ID: 2652493 • Letter: D
Question
David is going to purchase two stocks to form the initial holdings in his portfolio. Iron stock has an expected return of 16 percent, while Copper stock has an expected return of 30 percent. If David plans to invest 30 percent of his funds in Iron and the remainder in Copper, then what will be the expected return from his portfolio? (Round answer to 1 decimal place, e.g. 17.5%.) Expected return % What would the expected return of David's portfolio be if he invested 70 percent of his funds in Iron stock? (Round answer to 1 decimal place, e.g. 17.5%.) Expected return %Explanation / Answer
Portfolio Return = weighted average expected return of the individual stocks in the portfolio
Copper weight = 70%, Exp. Return = 30%
Iron weight = 30%, Exp. Return = 16%
Portfolio Exp. Return % = (16*0.3) + (30*0.7)
= 4.8 + 21
= 25.8%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.