Question 8 Sarasota financial income for Lake Inc. is $280,000, and its taxable
ID: 2554015 • Letter: Q
Question
Question 8
Sarasota financial income for Lake Inc. is $280,000, and its taxable income is $120,000 for 2018. Its only temporary difference at the end of the period relates to a $50,000 difference due to excess depreciation for tax purposes. If the tax rate is 41% for all periods, compute the amount of income tax expense to report in 2018. No deferred income taxes existed at the beginning of the year.
Income tax expense $
Click if you would like to Show Work for this question
Explanation / Answer
Incomde tax expense is calculated on taxable income:
41% of Taxable income = 41% of $120,000 = $49,200
Income Tax Expense = $49,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.