7/ Calgary Industries is preparing a budgeted income statement for 2018 and has
ID: 2554426 • Letter: 7
Question
7/ Calgary Industries is preparing a budgeted income statement for 2018 and has accumulated the following information. Predicted sales for the year are $755,000 and cost of goods sold is 40% of sales. The expected selling expenses are $83,500 and the expected general and administrative expenses are $92,500, which includes $25,500 of depreciation. The company's income tax rate is 30%. The budgeted net income for 2018 is:
Multiple Choice
$453,000.
$193,900.
$277,000.
$85,200.
$83,100.
8/ Southland Company is preparing a cash budget for August. The company has $17,500 cash at the beginning of August and anticipates $121,800 in cash receipts and $135,000 in cash disbursements during August. Southland Company wants to maintain a minimum cash balance of $10,000. The preliminary cash balance at the end of August before any loan activity is:
Multiple Choice
$14,300.
$139,300.
($13,200).
$4,300.
$27,500.
Explanation / Answer
Dear student, only one question is allowed at a time. I am answering the first question
Gross profit
= Sales x (1 – cost of goods sold)
= $755,000 x (1 – 0.40)
= $755,000 x 0.60
= $453,000
Net Income
= (Gross profit - selling expenses - general and administrative expenses) x (1 – Tax rate)
= ($453,000 - $83,500 - $92,500) x (1 – 0.30)
= $277,000 x 0.70
= $193,900
So, as per above calculations, option B is the correct option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.