Ayala Corporation accumulates the following data relative to jobs started and fi
ID: 2555053 • Letter: A
Question
Ayala Corporation accumulates the following data relative to jobs started and finished during the month of June 2014.
Costs and Production Data
Actual
Standard
Overhead is applied on the basis of standard machine hours. 3.00 hours of machine time are required for each direct labor hour. The jobs were sold for $400,000. Selling and administrative expenses were $40,000. Assume that the amount of raw materials purchased equaled the amount used.
Compute the overhead controllable variance and the overhead volume variance.
Costs and Production Data
Actual
Standard
Raw materials unit cost $2.25 $2.10 Raw materials units used 10,600 10,000 Direct labor payroll $120,960 $120,000 Direct labor hours worked 14,400 15,000 Manufacturing overhead incurred $189,500 Manufacturing overhead applied $193,500 Machine hours expected to be used at normal capacity 42,500 Budgeted fixed overhead for June $55,250 Variable overhead rate per machine hour $3.00 Fixed overhead rate per machine hour $1.30Explanation / Answer
Solution:
Budget fixed overhead for june = 42500*$1.30 = $55,250
Budgeted allowance for variable overhead based on standard hours allowed = 15000*3*3 = $135,000
Budgeted overhead based on standard hours= $55,250 + $135,000 = $190,250
Actual manufacturing overhead incurred = $189500
Overhead controllable variance = Acutal overhead - Budgeted overhead for standard hours
= $189,500 - $190,250 = $750 F
Overhead applied to production = $193,500
Overhead volume variance = Budgeted overhead for standard hours - Overhead applied to production = $190,250 - $193,500 = $3,250 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.