Calculator Mandy Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year
ID: 2555230 • Letter: C
Question
Calculator Mandy Corporation sells a single product. Budgeted sales for the year are anticipated to be 634,000 units, estimated beginning inventory is 104,000 units, and desired ending inventory is 83,000 units. The quantities of direct materials expected to be used for each unit of finished product are given below. Material A 0.50 lb. per unit @ $0.51 per pound Material B 1.00 lb. per unit $1.51 per pound Material ? 1.20 lb, per unit @ $1.39 per pound The dollar amount of Material C used in production during the year is a. $920,236 Ob. $1,124,732 c. $1,226,981 Od. $1,022,484Explanation / Answer
First of all we have to calculate no of Units to be produced during the year,
Production during the year = Budget Sales + Desired closing stocks - opening stocks
= 634000 + 83000 - 104000 units = 613000 units to be produced by Mandy Company
1.2 lb per unit of Material 'C' will be used for 1 unit of finished goods
Consumption of material 'c' = no of unit produced * Material used per unit
= 613000* 1.2 lb = 735600 Units
Cost of material 'C' = consumption of 'C' * rate per unit of 'C'
= 735600* $1.39 = $ 10,22,484
Option (d) will be answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.