Brief Exercise 6-8 (Part Level Submission) At December 31, 2017, the following i
ID: 2556436 • Letter: B
Question
Brief Exercise 6-8 (Part Level Submission) At December 31, 2017, the following information was available for E. Hetzel Company: ending inventory $44,000 beginning inventory $58,000, cost of goods sold $260,000, and sales revenue $370,000. Calculate inventory turnover for E. Hetzel Company. (Round answer to 1 decimal place, e.g. 1.5.) Inventory turnover times LINK TO TEXT Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER ? (b) Calculate days in inventory for E. Hetzel Company. (Round answer to 1 decimal place, e.g. 1.5. Use 365 days for calculation.) Days in inventory s days LINK TO TEXT Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER I GUBMTAisExplanation / Answer
Inventory turnover is an efficiency ratio which calculates the number of times per period a business sells and replaces its entire batch of inventories. It is the ratio of cost of goods sold by a business during an accounting period to the average inventories of the business during the period.
Inventory turnover ratio = Cogs/ average inventory
Cogs = 260000
Average Inventory = (opening Inventory + Ending Inventory)/2
= (58000 + 44000)/ 2
= 102000/ 2
= 51000
Now let's put the values in the formula to calculate Inventory turnover ratio
Inventory turnover ratio = 260000/ 51000
= 5.1
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Days in inventory = Ending inventory/COGS
= (44000/260000)* 365
= 0.169231* 365
= 61.77 Days
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Feel free to comment if you need further assistance J
Pls rate this answer if you found it useful.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.