On January 1, 2012, Stewart Corporation had 1,000,000 ordinary shares outstandin
ID: 2557180 • Letter: O
Question
On January 1, 2012, Stewart Corporation had 1,000,000 ordinary shares outstanding. On March 1, the corporation issued 150,000 new shares to raise additional capital. On July 1, the corporation declared and issued a 2-for-1 share split. On October 1, the corporation purchased on the market 600,000 of its own outstanding shares and retired them. Net income for 2012 is $3,200,000 There are 25,000 preference shares outstanding, 5%, par value $100, non-cumulative. Dividends were declared at the stated rate (percentage). Instructions Compute earnings per share for 2012 for Stewart Corporation.
Explanation / Answer
Answer
Calculation of weighted average number of shares
1,000,000 * 2/12 = 166,666.67
1,150,000 * 4/12 = 38,3333.33
900,000 * 6/12 = 450,000
WA number of shares: 1,000,000 shares
Calculation of Net income for common stock:
Net income for common stock = Net income - preference dividend
=$3200000 - $125000
=$3075000
Hence earnings per share for 2012 for Stewart Corporation.
=Net income / WA number of shares
=$3075000 / 1,000,000 shares
=3.075 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.