Hepner Products enters into a contract with Tullis to sell three different produ
ID: 2557387 • Letter: H
Question
Hepner Products enters into a contract with Tullis to sell three different products. The total price is $350,000 Each of the products is a separate performance obligation. Based on the information presented in the table, what is the allocated transaction price of product Z using the adjusted market assessment approach? (Round intermediary percentages to the nearest hundredth percent, and round your final answer to the nearest whole number.)
Product Standalone Price Market Price
X $150,000 $130,000
Y $125,000 $135,000
Z Not Available $100,000
a. $95,900
b. $350,000
c. $116,667
d. $120,000
X $150,000 $130,000
Y $125,000 $135,000
Z Not Available $100,000
Explanation / Answer
Percentage of Product Z as a total of market price=100000/(130000+135000+100000)= 27.40% Allocated transaction price of product Z=350000*27.40%=$95900 Option A is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.