Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells
ID: 2557875 • Letter: L
Question
Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $24.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The i company's fixed expenses are $118.800 per year. The company plans to sell 18,100 units this year. Required: 1. What are the variable expenses per unit? 12. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? 13. What amount of unit sales and dollar sales is required to attain a target profit of $46,800 per year? 4. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $2.40 per unit. What is the company's new break-even point in unit sales and in dollar sales? 1. Variable expense per unit 2. Break-even point in units Break-even point in dollar sales |3. Unit sales needed to attain target profit Dollar sales needed to attain target profit 4. New break-even point in unit sales New break-even point in dollar sales Doller sales needed to attain target profitExplanation / Answer
1. Variable expenses per unit = $ 16.80
Selling price per unit = $ 24
Contribution per unit = $ 7.20 ($24*30%)
So,Variable cost per unit = $ 24 - $ 7.20 = $ 16.80
2. Break-even point in units and sales dollar
Break-even point in units = Fixed Cost / Contribution per unit
= $118800 / $7.20
= 16,500 Units
Break-even point in sales dollars = Fixed Cost / Contribution ratio
= $118800 / 0.30
= $3,96,000
3. Sales level in units and in sales dollars is required to earn an annual profit of $46800
Sales level in units = (Fixed Cost+Profit) / Contribution per unit
= ($118800+$46800 / $7.20
= 23,000 Units
Sales level in dollar s= (Fixed Cost+Profit) / Contribution ratio
= ($118800+$46800 / 0.30
= $ 5,52,000
4. company's new break-even point in units and sales dollars
New break-even point in units = 12375 units
New break-even point in sales dollars = $2,97,000
Dollar sales needed to attain target profit = $ 4,14,000
New Variable expenses = $ 16.80 - $2.40 = $14.40 per unit
New Contribution Margin = $ 24 - $14.40 = $9.6 per unit
Profit = Unit CM × Q ? Fixed expenses
$0 = $9.6 × Q ? $118800
$9.6Q = $118800
Q = $118800 ÷ $9.6
Q = 12375 units
In sales dollars = 12375 units × $24 per unit = $2,97,000
Dollar sales needed to attain target profit
Dollar sales needed to attain target profit
=( Fixed Expenses + Target Profit) / New Contribution ratio
New Contribution ratio = ($9.60/$24) * 100 = 40%
Dollar sales needed to attain target profit = ($118800+$46800 ) / 0.40
= $ 4,14,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.