Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Astro Co. sold 19,000 units of its only product and incurred a $128,000 loss (ig

ID: 2558236 • Letter: A

Question

Astro Co. sold 19,000 units of its only product and incurred a $128,000 loss (ignoring taxes) for the current year as shown here. During a planning session for year 2016's activities, the production manager notes that variable costs can be reduced 30% by installing a machine that automates several operations. To obtain these savings, the company must increase its annual fixed costs by $140,000. The maximum output capacity of the company is 40,000 units per year. ASTRO COMPANY Contribution Margin Income Statenent For Year Ended December 31, 2015 $760,000 608,000 Variable costs Contribution margin Fixed costs 152,000 280,000 Net loss $(128,000)

Explanation / Answer

1.

Contribution margin per unit = contribution margin / number of units

= 152,000 / 19,000

= 8

Contribution margin ratio = Contriubution margin / Sales * 100

= 152,000 / 760,000 * 100

= 20%

Breakeven point in dollar sales = Fixed costs / Contribution margin ratio

= 280,000 / 0.2

= 1,400,000

2.

Sales = 760,000

Variable costs = 608,000 - (608,000*30%) = 425,600

Fixed costs = 280,000 + 140,000 = 420,000

Contribution margin = Sales - Variable costs

= 760,000 - 425,600

= 334,400

Contribution margin per unit = contribution margin / number of units

= 334,400 / 19,000

= 17.6

Contribution margin ratio = Contriubution margin / Sales * 100

= 334,400 / 760,000 * 100

= 44%

Breakeven point in dollar sales = Fixed costs / Contribution margin ratio

= 420,000 / 0.44

= 954,545.45

3.

ASTRO COMPANY

Forecasted Contribution Margin Income Statement

For Year Ended December 31, 2016

4.

Sales required to earn desired income = (fixed costs+desired income) / contribution margin ratio

= (420,000+100,000) / 0.44

= 1,181,818.18

Sales level required in units = 1,181,818.18 / 40 per unit

= 29,545 units

5.

ASTRO COMPANY

Forecasted Contribution Margin Income Statement

(*) rounded off to 100,000

Sales 760,000 Variable costs 425,600 Contribution margin 334,400 Fixed costs 420,000 Net loss (85,600)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote