Chapter 5 Homework Exercise E Peter Garcia Meza is considering buying a company
ID: 2559276 • Letter: C
Question
Chapter 5 Homework Exercise E Peter Garcia Meza is considering buying a company if it will break even or ean net income on revenues of $80,000 per month. The company that Peter is considering sells,each unit it produces for $5. Use the following cost data to calculate the break-even point in units and sales dollars. Fixed Costs Variable Cost $51,000 $2 per unit 1. What is the contribution margin per unit? 2. What is the breakeven point in units? 3. What is the contribution margin ratio? 4. What is the breakeven point in dollars? 5. Should Peter buy this company? Why or why not? Problem K Surething CD Company reports sales of $720,000, variable costs of $432,000, and fixed costs of $108,000. If the company spends $72,000 on a sales promotion campaign, it estimates that sales will be increased by $270,000 Determine whether the sales promotion campaign should be undertaken. Provide calculations. Alternate problem C Jefferson Company has a plant capacity of 100,000 units, at which level variable costs are $720,000. Fixed costs are expected to be $432,000. Each unit of product sells for $12 1. Calculate the company's contribution margin ratio and contribution margin per unit. 2. Determine the company's break-even point in sales dollars and units. 3. At what level of sales units and sales dollars would the company earn net income of $144,000? 4. If the selling price were raised to $14.40 per unit, at what level of sales units would the company earn $144,000?Explanation / Answer
1. Contribution margin per unit=Selling Price per unit-Variable cost per unit=$5-2=$3 per unit
2.Breakeven points in units=Fixed Cost/Contribution per unit=51,000/3=17,000 units
3.Contribution Margin Ratio= Contribution per Unit/Selling Price per unit=3/5=60%
4.Breakeven point in dollars=Breakeven units X SP per unit=17,000X 5=$85,000
5.Peter should buy the company since Breakeven sales($85000) covers net income 0f $ 80,000
Problem K
Conclusion =Sales promotion campaign should be undertaken as it increases profits by(378000-180000) $198,000
Alternate Problem E
1.Break even Point in units=Fixed Costs/Contribution per unit
Contribution per unit=SP-VC per Unit=100-20=$ 80 per unit
Break Even point=2,000,000/80=25000 units
2.Desired Contribution=Fixed Costs+Desired Profit=2,000,000+200,000=2,200,000
No of units to be sold to earn desired contribution=2,200,000/80=27,500 units
It is not posiible to produce 27500 units as plant capacity is restricted to 27000 units
Particulars Present With Sales promotion Sales 720,000.00 990,000.00 (72000+270000) Less: Varible costs 432,000.00 432,000.00 Fixed costs 108,000.00 108,000.00 Sales promotion costs - 72,000.00 Profit 180,000.00 378,000.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.