Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On April 1, 2014, the KB Toy Company purchased equipment to be used in its manuf

ID: 2559766 • Letter: O

Question

On April 1, 2014, the KB Toy Company purchased equipment to be used in its manufacturing process. The equipment cost $60,800, has an eight-year useful life, and has no residual value. The company uses the straight-line depreciation method for all manufacturing equipment.

     On January 4, 2016, $15,200 was spent to repair the equipment and to add a feature that increased its operating efficiency. Of the total expenditure, $3,300 represented ordinary repairs and annual maintenance and $11,900 represented the cost of the new feature. In addition to increasing operating efficiency, the total useful life of the equipment was extended to 10 years.

Prepare journal entries for the depreciation for 2016

On April 1, 2014, the KB Toy Company purchased equipment to be used in its manufacturing process. The equipment cost $60,800, has an eight-year useful life, and has no residual value. The company uses the straight-line depreciation method for all manufacturing equipment.

     On January 4, 2016, $15,200 was spent to repair the equipment and to add a feature that increased its operating efficiency. Of the total expenditure, $3,300 represented ordinary repairs and annual maintenance and $11,900 represented the cost of the new feature. In addition to increasing operating efficiency, the total useful life of the equipment was extended to 10 years.

Prepare journal entries for the depreciation for 2016

Explanation / Answer

Working Notes:-

1. Calculation of depreciated value of equipment as on 1st January 2016:

Cost of equipment =$60, 800

Useful life = 8 years

Depreciation per year=60,800/8=7,600

Hence value of equipment as on 1st January 2016=60,800-5,700(Depreciation for 9months)-7,600

=47,500

2.Calculation of depreciation for year 2016:-

Value of equipment as on 1st January 2016= 47,500

Cost of new feature added = 11,900

Revised cost of equipment (47,500+11,900)= 59,400

Total useful life of equipment =10 years, till 31st March 2024 or 99 months

Hence depreciation for 2016

=($59,400/99)*12=$7,200

Journal Entry for depreciation for 2016

DEBIT CREDIT

Depreciation 7,200

Equipment 7,200

(Depreciation on equipment for 2016 as calculated above)   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote