Average Rate of Return—Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment
ID: 2560814 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $103,000 with a $9,000 residual value and a 10-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $19,980 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $4,980 per year. Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent. %
Explanation / Answer
1) Calculation of Average rate of return :
Annual depreciation = ($103,000 - $9,000) / 10 years
= $9,400
Annual savings due to the machine = $19,980 - $4,980 - $9,400
= $5,600
Average rate of return = $5,600 / $103,000
= 5.44%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.