Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2561239 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below Hemming Co. reported the following current-year purchases and sales for its only product Units Acquired at Cost Units Sold at Retail 285 unitse $13.40- 3,819 470 units $18.408,648 485 units@ $23.40 11,349 185 units@ $28.40# 5,254 Date Activities Jan. 1 Beginning Jan.10 Sales Mar.14 Purchase Mar.15 Sales July30 Purchase Oct. 5 Sales Oct.26 Purchase inventory 250 units $43.48 400 units@ $43.40 460 unitse $43.40 Totals 1,425 units $29,070 1,110 units Required: Hemming uses a perpetual inventory system. 0 1. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using FIFO. 2. Determine the costs assigned to ending inventory and to cost of goods sold using LIFO. Next > Prev 1 2 3 of 11Explanation / Answer
1. Ending inventory and cost of goods sold using FIFO:
Date
Purchases
Sale
Balance
Jan. 1
Beginning inventory
285 units @13.40 = $3819
Jan.10
250 units @13.40 = $3350
35 units @13.40 = $469
March.14
470 units @18.40 = $8648
35 units @13.40 = $469
470 units @18.40 = $8648
March.15
35 units @13.40 = $469
365 units @18.40 = $6716
105 units @18.40 = $1932
July 30
485 units @23.40 = $11349
105 units @18.40 = $1932
485 units @23.40 = $11349
Oct. 5
105 units @18.40 = $1932
355 units @23.40 = $8307
130 units @23.40 = $3042
Oct. 26
185 units @28.40 = $5254
130 units @23.40 = $3042
185 units @28.40 = $5254
Cost of goods sold ($3350 + $469 + $6716 + $1932 + $8307) = $20774
Ending inventory ($3042 + $5254) = $8296
2. Ending inventory and cost of goods sold using LIFO:
Date
Purchases
Sale
Balance
Jan. 1
Beginning inventory
285 units @13.40 = $3819
Jan.10
250 units @13.40 = $3350
35 units @13.40 = $469
March.14
470 units @18.40 = $8648
35 units @13.40 = $469
470 units @18.40 = $8648
March.15
400 units @18.40 = $7360
35 units @13.40 = $469
70 units @18.40 = $1288
July 30
485 units @23.40 = $11349
35 units @13.40 = $469
70 units @18.40 = $1288
485 units @23.40 = $11349
Oct. 5
460 units @23.40 = $10764
35 units @13.40 = $469
70 units @18.40 = $1288
25 units @23.40 = $585
Oct. 26
185 units @28.40 = $5254
35 units @13.40 = $469
70 units @18.40 = $1288
25 units @23.40 = $585
185 units @28.40 = $5254
Cost of goods sold ($3350 + $7360 + $10764) = $21474
Ending inventory ($469 + $1288 + $585 + $5254) = $7596
3. Gross margin for FIFO method and LIFO method;
FIFO
LIFO
Sales revenue
$48174
$48174
Less: Cost of goods sold
$20774
$21474
Gross margin
$27400
$26700
Working note;
Sales revenue is calculated as follow;
Total units sold = 1110 units
Rate of sale = $43.40
Thus sales revenue (1110 * $43.40) = $48174
Date
Purchases
Sale
Balance
Jan. 1
Beginning inventory
285 units @13.40 = $3819
Jan.10
250 units @13.40 = $3350
35 units @13.40 = $469
March.14
470 units @18.40 = $8648
35 units @13.40 = $469
470 units @18.40 = $8648
March.15
35 units @13.40 = $469
365 units @18.40 = $6716
105 units @18.40 = $1932
July 30
485 units @23.40 = $11349
105 units @18.40 = $1932
485 units @23.40 = $11349
Oct. 5
105 units @18.40 = $1932
355 units @23.40 = $8307
130 units @23.40 = $3042
Oct. 26
185 units @28.40 = $5254
130 units @23.40 = $3042
185 units @28.40 = $5254
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.