A manufacturing company that produces a single product has provided the followin
ID: 2561666 • Letter: A
Question
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations Selling price Units in beginning inventory Units produced Units sold Units in ending inventory Variable costs per unit: $137 2,850 2,700 150 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative expense17 $21 12 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative expense $91,200 $10,800 The total gross margin for the month under absorption costing isExplanation / Answer
Total sales = 137 * 2700 = 369900
Total production cost = Materials produced * (Variable expenses excluding admin and selling costs) + Fixed manufacturing overhead
= 2850 * (44 +21 +12) + 91200 = 310650
Cost per unit = 310650 / 2850 = 109
Ending inventory value = 109 * 150 = 16350
Cost of goods sold = Production cost - Ending inventory = 310650 - 16350 = 294300
Gross margin = 369900 - 294300 = 75600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.