Company Omega bought new petroleum refining equipment in the year 2000. The purc
ID: 2561837 • Letter: C
Question
Company Omega bought new petroleum refining equipment in the year 2000. The purchase cost was 191726 dollars and in addition it had to spend 14558 dollars for installation. The refining equipment has been in use since February 1st, 2000. Omega forecasted that in 2030 the equipment would have a net salvage value of $10,000. Using the US Straight Line Depreciation Schedule, estimate the value of depreciation recorded in the accounting books in the year 2004 if the company decided to sell the equipment on August 5th (of 2004). (note: round your answer to the nearest cent and do not include spaces, currency signs, or commas)Explanation / Answer
Answer=
Purchase cost = $191726
Installation cost = $14558
Total machine cost = $191726 + $14558 = $206284
assumption taken that equipment salvage value date is feb 2030 and total life is 30 years
Depreciate it using straight line method =
depreciation value every year = ( initial cost - salvage value )/ no of year = ($206284-$10000)/30 = 6542.8
if we divide it uniformally across the year 2004 then = (6542.8/365 )* ( day till august 5th in 2004 ) = (6542.8/365 )*216 = 3871.904
This is the depreciation amount Company will incur for the year 2004
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.