Chance and Lindsay, both 37, are married and file a joint return in 2017. Their
ID: 2562160 • Letter: C
Question
Chance and Lindsay, both 37, are married and file a joint return in 2017. Their AGI is $580,000. They report $39,000 of itemized deductions, consisting of the following amounts.
Home mortgage interest $25,000 Charitable contributions 14,000 Given that the couple's AGI exceeds the applicable amount ($313,800 in 2017), their itemized deductions are subject to a potential 396/80% cutback. a. What is the amount of Chance and Lindsay's itemized deductions for regular tax purposes for 2017? b. What is the couple's AMT adjustment for itemized deductions and/or the cutback in 2017?Explanation / Answer
Answer for question no,a:
Chance and Lindsay's itemized deductions for regular tax purposes for 2017 is $25,000+$14000
=$39,000.
Answer for question no.b:
Income exceeding $313,800 =$580,000 -$313,800
=$266,200.
3% of $266,200 =$7,986.
80% of the itemized deduction is 80%*(25000+14000)=39000*80%
=$31,200.
Lower of the two needs to be considered for cut back i.e., $7,986..
Therefore itemized deduction would be $39,000 -$7,986.
=$31,014.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.