Discount Amortization Schedule and Retirement Before maturity Foster Incorporate
ID: 2562749 • Letter: D
Question
Discount Amortization Schedule and Retirement Before maturity Foster Incorporated sold $500,000 of 12% bonds on January 1, 2016, for S470.143 47, a pnce that yields a 14% interest rate. The bonds pay interest semiannually on June 30 and December 31 and are due December 31, 2019. Foster uses the effective interest methood. Required: 1. Prepare an interest expense and discount amortization schedule. 2. Assume the company reacquired the bonds on July 1, 2018, at 104. Prepare journal entries to record the bond retirementExplanation / Answer
1.
Carrying value of bonds on July 1,2018= 486878,
Re acquisition price= 500000*108%= 540000
Loss on extinguishment of debt= 540000-486878= 53122
Entry:
Year Opening bond value Interest accrued Interest paid Closing bond value Discount amortised A B=A*14%*6/12 C=500000*12%*6/12 D=A+B-C E= B-C 2016 470,144 32,910 30,000 473,054 2,910 2016 473,054 33,114 30,000 476,167 3,114 2017 476,167 33,332 30,000 479,499 3,332 2017 479,499 33,565 30,000 483,064 3,565 2018 483,064 33,814 30,000 486,878 3,814 2018 486,878 34,081 30,000 490,960 4,081 2019 490,960 34,367 30,000 495,327 4,367 2019 495,327 34,673 30,000 500,000 4,673 Total 269,856 240,000 29,856Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.