Chapter 10 Asignment 16 The auto repair shop of Quality Motor Company uses stand
ID: 2562815 • Letter: C
Question
Chapter 10 Asignment 16 The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below 20 points Cost $12.80 Motor tune-up 2.00 $6.40 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 210 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance 240 F Required: . Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.)Explanation / Answer
1. Labour efficiency variance = Labour spending variance - labour rate variance
= $240F - $816F
= $576U
Labour rate variance = Actual Hours * (Actual rate - Standard rate)
-$816 = Actual hours (Actual rate - $6.40)
Labour efficiency variance = Standard rate * (Actual hours - Standard hours)
$576 = $6.40 * (Actual hours- (210*2))
90 = Actual hours - 420
Actual hours = 420 + 90 = 510
Actual hours = 510 hours
2. Labour rate variance = Actual Hours * (Actual rate - Standard rate)
-$816 = 510 (Actual rate - $6.40)
-$1.60 = Actual rate - $6.40
Actual rate = $6.40 - $1.60
Actual rate = $4.80
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.