A construction company entered into a fixed-price contract to build an office bu
ID: 2562857 • Letter: A
Question
A construction company entered into a fixed-price contract to build an office building for $20 million. Construction costs incurred during the first year were $6 million and estimated costs to complete at the end of the year were $9 million. The building was completed during the second year. Construction costs incurred during the second year were $10 million. How much revenue and gross profit or loss will the company recognize in the first and second year if it recognizes revenue upon contract completion?
Explanation / Answer
Contract price = 20,000,000
Costs incurred in the first year = 6,000,000
Estimated costs to complete at the end of the first year = 9,000,000
Under the completed contract method the profit is recognized in the year of completion and in case of any loss the loss is recognized immediately in the yaer of loss
Check for profit or loss :
Estimated profit = Contract price - costs incurred - estimated costs
= 20,000,000 - 6,000,000 - 9,000,000 = 5,000,000
As there is profit, it is not recognized untill completion of the contract
Profit in the second year = Contract price - costs incurred
= 20,000,000 - (6,000,000 + 10,000,000)
= 4,000,000
Profit in the year 1 0 Profit in the year 2 4,000,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.