Chamberlain Enterprises Inc. reported the following receivables in its December
ID: 2565478 • Letter: C
Question
Chamberlain Enterprises Inc. reported the following receivables in its December 31, 2016, year-end balance sheet:
The notes receivable account consists of two notes, a $85,000 note and a $255,000 note. The $85,000 note is dated October 31, 2016, with principal and interest payable on October 31, 2017. The $255,000 note is dated June 30, 2016, with principal and 8% interest payable on June 30, 2017.
During 2017, sales revenue totaled $1,420,000, $1,320,000 cash was collected from customers, and $30,000 in accounts receivable were written off. All sales are made on a credit basis. Bad debt expense is recorded at year-end by adjusting the allowance account to an amount equal to 10% of year-end accounts receivable.
On March 31, 2017, the $255,000 note receivable was discounted at the Bank of Commerce. The bank's discount rate is 10%. Chamberlain accounts for the discounting as a sale.
Not including sales revenue, what revenue and expense amounts related to receivables will appear in Chamberlain’s 2017 income statement?
What amounts will appear in the 2017 year-end balance sheet for accounts receivable (net)?
Calculate the receivables turnover ratio for 2017. (Round your answer to 1 decimal place.)
Chamberlain Enterprises Inc. reported the following receivables in its December 31, 2016, year-end balance sheet:
Explanation / Answer
1.
$255000 * 8% * 3/12 = $5100
$85000 * 10% * 10/12 = $7083
Total interest revenue = $12183
Analysis of accounts receivable
Beginning accounts receivable $290000
Add: Credit sales $1420000
Less: Write offs ($30000)
Less: Cash collections ($1320000)
Ending accounts receivable $360000
Analysis of allowance for uncollectible accounts
Beginning allowance $32000
Add: Bad debt expense 34000**
Less: write offs (30000)
Ending allowance $ 36000**
*(32000 - 30000 - 36000 = $34000)
**($360000 x 10% =$36000)
Loss on sale of note receivable:
$255000 x 8% x 9/12 = $15300
Face amount $255000
Interest to maturity $20400 ($255000 x 8%)
Maturity value $275400
Discount ($6885) ($275400 x 10% x 3/12)
Cash proceeds $268515
Carrying value of note $270300 ($255000 + $15300 interest receivable)
Less: Cash proceeds ($268515)
Loss on sale of note receivable $ $1789
Accounts receivable turnover ratio = $1420000 / ($258000 + $324000)/2
= 4.88 times.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.