Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 1 Splendid Company produces special mobile phones for use on aeroplanes

ID: 2566205 • Letter: Q

Question

QUESTION 1 Splendid Company produces special mobile phones for use on aeroplanes. The firm's statement showed the following: Revenues (4,200 units) Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Operating income $252,000 051200) $100,800 (70.200) S 30,600 100% 60% 40% An automated machine has been developed that can produce several components of th phones. If the machine is purchased, fixed expenses will increase to $157,500 per firm's production capacity will increase, which is expected to result in a 25 percent in sales volume. It is also estimated that the variable expense ratio will be reduced to hal it is now. Required: (a.) Calculate the firm's current contribution margin per unit and break-even point in un (b.) Calculate the firm's contribution margin per unit and break-even point in terms of u new machine is purchased. (c.) Calculate the firm's operating income assuming that the new machine is purchased. (d.) Do you believe that management of Splendid Company should purchase the new m Explain your answer (25 Mark

Explanation / Answer

(a) Contribution margin = Sales – Variable costs

  Contribution margin Per unit = Contribution margin / units produced

= 10800/4200 = 24

Break Even Point in Units = Fixed Expense / Contribution margin

= 70200 / 24 = 2925

(b) Sales After machine purchased = 252000*(25/100) + 252000 Sales per unit = 4200*(25/100)+4200=5250

= 315000

New Variable Expenses = 315000*(30/100)

= 94500

New Fixed Cost = 70200 + 157500

= 227700

New Contribution margin = Sales – Variable costs

= 315000 - 94500

=220500

Contribution margin per unit =  Contribution margin / units produced

= 220500 / 5250 = 42

Break Even Point in Units = Fixed Expense / Contribution margin

=227700 / 42 = 5421 units

(c) operating income = contribution margin - fixed cost

= 220500 - 227700

operating loss =(7200)

(d) No the managment of splendid Co. should not purchase machinery because this leads to loss of the company by 7200 instead of income of 30600.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote