Cheyenne, Inc. is considering the following capital budgeting project for a new
ID: 2566403 • Letter: C
Question
Cheyenne, Inc. is considering the following capital budgeting project for a new machine. CHEYENNE, INC. CAPITAL BUDGETING INFORMATION FOR NEW MACHINE Cost of machine Estimated useful life Estimated salvage value Estimated annual net cash inflow from machine Minimum desired rate of return Depreciation method 250,000 7 years 65,000 12.00% Straight line REQUIRED: Compute the following for this capital budgeting project. Round percentage answers to four decimal places, dollar amounts to the nearest whole dollar, and all other amounts to two decimal places. ) Cash payback period. (2) Net present value. (3) Accounting rate of return (4) Internal rate of returnExplanation / Answer
Estimated annual net cash inflows = 65,000
Cash outflows(initial investment) = 250,000
Estimated useful life = 7 years
Estimated salvage value = 0
Method of depreciation = Straight line
Minimum desired rate of return = 12%
1. Cash payback period = Total initial investment / Estimated annual net cash inflows
= 250,000 / 65,000 = 3.85 years
2. Discount factor of 12% for 7 years = 4.56
Present value of cash inflows = 65,000 * 4.56 = 296,400
Present value of cash outflows = 250,000
Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows
= 296,400 - 250,000 = 46,400
3. Depreciation under Straight line method = (cost - estimated salvage value) / estimated useful life
= (250,000 - 0) / 7 = 35,714
Accounting income = Cash inflows - Depreciation = 65,000 - 35,714 = 29,286
Accounting Rate of Return = Accounting Income / Investment
= 29,286 / 250,000 = 11.7144%
4. Internal rate of return is where Net present value = 0
Discount factor of 17% for 7 years = 3.92
Present value of cash inflows = 65,000 * 3.92 = 254,800
Present value of cash outflows = 250,000
Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows
= 254,800 - 250,000 = 4,800
Discount factor of 18% for 7 years = 3.81
Present value of cash inflows = 65,000 * 3.81 = 247,650
Present value of cash outflows = 250,000
Net present value = Present value of cash inflows - Present value of cash outflows
= 247,650 - 250,000 = (2,350)
Net present value at 17% = 4,800
Net present value at 18% = (2,350)
Internal Rate of Return = L1 + [NPV(L1) / NPV(L1) - NPV(L2)] * (L1-L2)
= 17 + 4800 / (4,800+2,350) * (18-17)
= 17.6713%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.