Shady Equipment sells a truck to Fred for $100,000 on January 1, 2016. Payment o
ID: 2568745 • Letter: S
Question
Shady Equipment sells a truck to Fred for $100,000 on January 1, 2016. Payment of $100,000 is received two years later and interest is paid at the end of two years. The truck is delivered two years later. The market rate of interest is 8%.
1. Refer to Shady Equipment. How much sales revenue will Shady report on January 1, 2016?
A) $0.00
B) $100,000
C) $66,640
D) $50,000
2. Refer to Shady Equipment. How much interest expense will Shady report over the term of the contract?
A) $16,640
B) $66,640
C) $50,000
D) $36,640
Please show your calculations.
Explanation / Answer
Answer =1
Sales are made in the the year 2016 only money is collected after two years with interest then we can take the truck sale value as sales revenue for the year 2016,
As per the above t,
Answer = Optuin B = $ 100,000
Answer =2)
CALCULATION OF THE INTEREST ON EQUIPMENT Years Amount Interet Per year 8% Cumulative Value 1 $ 1,00,000.00 $ 8,000.00 $ 1,08,000 2 $ 8,640.00 $ 1,16,640 Interest Amount = Cumulative Value - Prinicipal Value Interest Amount = $ 116,640 - $ 100,000 Interest Amount = $ 16,640 Answer = Option A = $ 16,640Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.